PRVNÍ POMOC

Pokud je kočka v ohrožení života je potřeba poskytnout první pomoc.
Zde se dozvíte jak zvládnout nejčastější zranění. Nejdůležitější je zraněnou kočku pouze stabilizovat do času, než lze zajistit pomoc veterináře.
Nikdy se nepouštějte do první pomoci sám, pokud nevíte, co máte dělat.

POTŘEBY

OBVAZY
LEPÍCÍ PÁSKA
ANTISEPTICKÝ KRÉM
GÁZA
NŮŽKY
PINZETA
TEPLOMĚR
VATOVÉ TAMPONY

Autor odborných ilustrací na této stránce je Angelica Elsebach.

STABILIZOVANÁ POLOHA


KROK 1 – VYTÁHNOUT JAZYK Z TLAMY

Otevřete kočce tlamu a vytáhněte ven jazyk. Zbavte se přebytečných slin pomocí vatového tamponu nebo gázy. Hlava by měla být nakloněna směrem dolů, aby kočka nic nevdechla.

KROK 2 – POČÍTEJTE NÁDECHY

Počítejte počet nadechnutí nebo vydechnutí (pouze nádech nebo výdech) po dobu jedné až dvou minut. Počet nadechnutí by měl být kolem dvaceti až třiceti nádechů za minutu.

KROK 3 – PULS

Nahmatejte puls ze vnitřku zadní nohy. Počítejte počet úderů za minutu ( 160 až 240 úderů za minutu ). Tlukot srdce můžete nahmatat i v ohybu přední nohy.

KROK 4 – REFLEXY

Zkontrolujte reflexy.

OČI

Jemně se dotkněte rohu očního víčka. Nedotýkejte se oční bulvy. Kočka by při tomto měla mrknout, pokud je při vědomí.

ZADNÍ TLAPA

Jemně stiskněte kůži mezi polštářky, kočka by měla okamžitě reagovat.

UŠI

Dotkněte se ucha, pokud je kočka při vědomí, měla by zareagovat.

Pokud je kočka v šoku, je možné, že na reflexy nebude reagovat i když je alespoň částečně při vědomí.

POKUD JE KOČKA V ŠOKU

Kočka může být po vážnější nehodě v šoku, poznáte to například tak, že bude velmi rychle dýchat a bude na dotek chladná.


JAK POSTUPOVAT

Udržte kočku v teple, příliš ji ale nemačkejte aby mohla dýchat a opatrně ji zabalte do deky nebo jiné přikrývky.
Pokud má úžeh, do přikrývky ji nebalte.
Jestliže je kočka v bezvědomí, dostaňte ji do stabilizované polohy. Nenechávejte ji ležet na jednom boku déle než pět minut a nic jí nevkládejte do úst.

NEHODY A PŘESOUVÁNÍ KOČKY V BEZVĚDOMÍ

Pokud potřebujete kočku přesunout z místa na místo, roztáhněte deku, bundu nebo jakákoliv látku a kočku na ni opatrně položte nebo přesuňte. Pokud je to možné, kočku přemisťujte ve dvou, aby měla kočka dostatečnou oporu.
Neustále se ujišťujte, že má kočka průchodné dýchací cesty. Pokud kočka krvácí, zastavte prvně krvácení gázou nebo obvazem.
Pokud je to možné, kočku převážejte v boxu, aby nebyla ve zbytečném šoku, když se probere.

KOČKA NESPOLUPRACUJE

S takovou kočkou zacházejte velice opatrně, nedělejte žádné prudké a zbytečné pohyby. Opatrně přes ni přehodtě přikrývku a zamezte ji v útěku.
Pokud by se kočka pokoušela útočit, vezměte si rukavice nebo jinou ochranu rukou.
Jednou rukou kočce držte zátylek a druhou rukou zabalte kočku přikrývkou tak, aby jí byla vidět pouze hlava.
Opatrně kočku přesuňte do přepravky a vyhledejte pomoc veterináře.

ZLOMENÉ KONČETINY

Pokud máte podezření na zlomeninu, zacházejte s kočkou opatrně, zbytečně ji s končetinami nehýbejte a opatrně ji přesuňte do přepravky a vyhledejte veterináře.
Nepokoušejte se zlomeninu ošetřovat sami.


Zdroj obrázku: www.perthcathospital.com

RESUSCITACE


TOTO PROVÁDĚJTE POUZE, POKUD KOČKA NEREAGUJE NA PŘEDEŠLÉ KROKY A JE V BEZVĚDOMÍ, ZBYTEČNÁ RESUSCITACE BY MOHLA UŠKODIT

Pro provedení resuscitace se telefonicky obraťte na veterinárního lékaře. Pokud je resuscitace potřeba, musí být provedena bezchybně do pár minut, můžete tak kočce zachránit život.

KROK 1 – STABILIZOVANÁ POLOHA

Pokud má kočka obojek, sundejte ho. Dejte kočku do stabilizované polohy a otevřete tlamičku, osušte od jakýchkoliv nežádoucích tekutin.

KROK 2

Pokud kočka přestala dýchat, ale srdce jí tluče, Proveďte umělé dýchání, vytáhněte jazyk z tlamičky pro uvolnění hrdla. Toto může pomoci dýchání a navrácení vědomí kočky.

KROK 3

Pokud je kočka stále v bezvědomí, položte ruce na hrudník a vyvíjejte jemný tlak, opakujte každých pět vteřin dokud kočka nezačne dýchat.


DÝCHÁNÍ Z ÚST DO ÚST

Pokud má kočka poškozený hrudník a nedýchá, bude nutné provést dýchání z úst do úst.


KROK 1

Držte kočku, která je v bezvědomí, ve vzpřímené poloze, se zavřenou tlamičkou.


KROK 2

Dýchejte do chřípí dvě až tři vteřiny, dvě vteřiny vyčkejte a poté opět opakujte, pohyb plic by měl být viditelný.


KROK 3

Další alternativou je provést opakovaně dýchání do chřípí střídané s dýcháním do tlamičky . Tento postup opakujte dokud kočka nezačne sama dýchat.

MASÁŽ SRDCE

Jestliže je kočka v bezvědomí, nedýchá a nemá puls, je možné pokusit se o přímou masáž srdce.
Kočce ve stabilizované poloze přiložte prsty na hruď v místě pod loktem a jemně stlačujte. Opakujte pětkrát až šestkrát ve vteřinových intervalech, střídejte masáž srdce s umělým dýcháním.

TOPÍCÍ SE KOČKA

Jestliže kočka spadla do vody a topí se, vytáhněte ji a rychle ji osušte. Pokud je kočka bezhybná, chytněte ji za zadní nohy v místě za kotníky. Dostanete tak vodu z plic. Vodu dostaňte z plic vyklepáním (nenásilně) pohybem směrem dolů a nahoru.
Pokud by kočka nezačala dýchat, začněte s resuscitací a kočku zahřejte co nejdříve je to možné.

NEŽÁDOUCÍ PŘEDMĚTY V OKU, UCHU, TLAMIČCE...


DUSÍ SE

Pokud se kočka dusí, ujistěte se jestli to je cizí těleso nebo pouze chuchvalec chlupů.
Nejprve jemně otevřete čelisti své kočky a ukazováčkem jí otřete tlamu, abyste zjistili, zda můžete překážku odstranit. Když hledáte předmět, dívejte se kočce do úst, abyste se vyhnuli tlačení čehokoliv hlouběji do jejího hrdla. Jemně jí vytáhněte jazyk dopředu, abyste zkontrolovali zadní část krku. Pokud v jejích ústech nic nevidíte nebo nemůžete provést bezpečný pohyb, přejděte k Heimlichovu manévru.
Při provádění manévru držíte svou kočku zády opřenou o vaši hruď a nechte jí viset nohy. Pomocí rukou jemně, ale pevně zatlačte na její břicho v řadě rychlých, asi pětinásobných přírazů. Pokud vaše první sada úderů předmět neuvolní, držte kočku zvednutou za její zadní boky s hlavou dolů a znovu jí jemně otevřete tlamu. Poklepejte pevně rukou na její záda a znovu zkontrolujte její ústa.
Po odstranění překážky okamžitě přiveďte kočku na nejbližší pohotovostní veterinární kliniku.


PŘEDMĚT V OKU

Nechte kočce víčko otevřené a prozkoumejte oko a jeho okolí. Pokud něco zasáhlo oko, nedotýkejte se ho. Jestliže je nežádoucí předmět pod očním víčkem, zkuste nakapat pár očních kapek nebo olivového oleje na oční víčko kočky. Pokud si nevíte rady, kontaktujte veterináře.

PŘEDMĚT V UCHU

Zde použijte kapky do uší nebo pár kapek olivového oleje.
Nikdy nepoužívejte v okolí oka nebo ucha pinzetu.

PŘEDMĚT V PACCE

Nežádoucí předmět z packy lze opatrně dostat rukou nebo použít pinzetu. Nikdy se nesnažte sami vyndat objekt z polštářku, v tomto případě požádejte vetrináře.

OTRÁVENÍ

U koček není otrávení obvyklé, ale stát se to může. V tomto případě okamžitě zavolejte veterináře a řekněte mu, co kočka mohla pozřít. U kočky nevyvolávejte zvracení dokud vám to neřekne veterinář.
Pokud se chemikálie (savo, dezinfekce, čistící prostředky aj…) dostala na srst, zabraňte kočce v čištění srsti jazykem a sami ji omyjte. Těžce zasažené části srsti opatrně odstřihněte.
K omytí srsti použijte šampon určený pro kočky a vlažnou vodu, po omytí ihned osušte. Jestliže je zasažení chemikálie na srsti velmi rozsáhlé, zabalte kočku do ručníku a odvezte ji k veterináři.


PŘÍZNAKY OTRÁVENÍ

ZVRACENÍ
PRŮJEM
DEHYDRATACE
SLINTÁNÍ
KRVÁCENÍ

ŠTÍPNUTÍ, KOUSNUTÍ, ABSCES

Pokud kočku něco štíplo a má problémy s dýcháním nebo je dezorientovaná, je potřeba pomoc veterináře.


ŠTÍPNUTÍ

Píchnutí včely poznáte tak, že vypadá jako tříska. Můžete ho zkusit odstranit pinzetou a ledovým sáčkem obaleným v útěrce můžete zmírnit otok.


KOUSNUTÍ

Nejprve zkuste identifikovat zvíře, které kočku kouslo. Pokud to byl had, zabraňte šíření jedu přiložením chladivého obvazu a tlakovým obvazem uvázaným nad kousnutím. Okamžitě zavolejte veterináře. Jestliže kočka jed od zvířete pozřela, vypláchněte ji tlamičku vodou a dejte pozor, aby tekutinu nepozřela, dále opět vyhledejte veteriniáře.


ABSCES

Pokud se kočce vytvořil absces, odstraňte okolní srst a místo omývejte vlažnou vodou. To dovede absces k otevření a poté odmývejte hnis. Ránu se pokuste udržet čistou. Pokud je absces rozšířenější, kontaktujte veterináře.

RÁNY A BANDÁŽE


ŘÍZNUTÍ

Zacuchanou srst v oblasti odstraňte, ránu očistěte vlhkým hadříkem nebo vatovým polštářkem. Drobná poranění se mohou ošetřit antiseptickou mastí. Při vážnějším zranění kontaktujte veterináře.


ZASTAVENÍ KRVÁCENÍ

Pokud je krvácení silné, kontaktujte veterináře. Zkuste krvácení zastavit vlhkým obvazem namočeným ve studené vodě. Jestliže se krvácení nezastaví do dvou minut, vrstvěte dalším obvazem a poraďte se s veterinářem.


VÁZÁNÍ OBVAZU

Nikdy nevažte obvazy natěsno. S oteklými končetinami nehýbejte, můžou být zlomené. Obvaz obmotejte páskou tak, aby držel.


OPAŘENINY

Opařeniny je nutné okamžitě zchladit studenou vodou. Použijte mokrý hadřík nebo sáček s ledem zamotaný v látce, nikdy na ránu nepokládejte led přímo. Následně kontaktujte veterináře.

DALŠÍ MOŽNÉ NEHODY


PŘEKOUSNUTÍ KABELU

Pokud kočka překousne kabel a je v šoku, odstraňte kabel z tlamy (ne rukama) a kontaktujte veterináře. Je možné, že kočka bude potřebovat resuscitaci.


OMRZLINY

Omrzliny opatrně namáčejte vlažnou nebo teplejší vodou.


HYPOTERMIE

Obalte kočku přikrývkou a poskytněte jí teplé prostředí nebo jiný umělý zdroj tepla, kočku zahřejte postupně.


ÚPAL

Kočku ochlaďte postupně poléváním chladnější vody (ale ne ledové) nebo také nanášením studených obkladů.


ASFYXIE

Může nastat při vdechnutí oxidu uhelnatého, okamžitě posktněte přístup k čerstvému vzduchu.