Ve většině případech vám kočka kouše nohy a ruce, protože mají vrozený lovecký instinkt. Pohyb lidských nohou nebo rukou je pro ně jako hra. Pokud kousání chcete zabránit, využijte ke hře věci k tomu určené. Pokud si s kočkou hrajete rukama už od kotěte, může se stát, že odnaučení kousání bude zdlouhavé. Jestli vás kočka dříve nekousala a nyní začala, je možné, že má zdravotní problém, který ji způsobuje bolest. Jakákoliv změna v chování vyžaduje návštěvu veterináře.
Škrábání je pro kočku instinktivním chováním a zároveň uspokojením potřeb. Kočky škrábou proto, aby vyjádřily emoce jako například nadšení či stres. Další důvody jsou, aby na nábytek přenesly svůj pach, aby odstranily odumřelé části drápů a nebo škrábou při protahování.
Také stojí za to mít na paměti, že kočky nepřemýšlejí o tom, co je správné nebo špatné. Kočky myslí pouze na to, aby uspokojily své potřeby. Když má kočka potřebu škrábat, řekne si: "Kde radši budu škrábat?" a ne: "Kde lidé chtějí, abych škrábala?" Cílem majitelů koček je poskytnout vaší kočce možnosti ke škrábání, které preferují jak kočka, tak majitel.
- MATT WILDMAN, CAT BEHAVIORIST
Kočky mohou skákat na stůl, aby upoutaly vaši pozornost. Když jim vynadáte za jejich činy, stále jim věnujete pozornost, kterou hledají. Negativní pozornost je stále pozorností. Jednou ze společenských potřeb pro kočky je mít možnost být ve vyvýšeném prostoru. Vzhledem k tomu, že jsou v živočišné říši považovány za predátory i za kořist, slouží tato místa jako zdroj bezpečí a skvělý výhled. Kočky využívají vyvýšené prostory jako místo k odpočinku a skrýš před ostatními domácími mazlíčky nebo dětmi. Tyto prostory umožňují kočce získat lepší přehled o svém prostředí, které by jinak nemusely být tak blízko země. Nemluvě o tom, že jsou blíže lidem a dokážou snadněji upoutat pozornost. V tomto případě zvažte koupi nábytku určeného pro kočky, například vyšší odpočívadla a škrabadla.
Další z důvodů, proč kočky skákají na nábytek, zejména kuchyňské linky nebo jídelní stoly, je protože vědí, že se na těchto místech objevuje a připravuje jídlo. Řešením může být kočku krmit ve stejný čas, kdy jídlo sami připravujete nebo konzumujete. Nenechávejte na lince či stole žádné jídlo, pokud jste s přípravou jídla skončili.
Vrnění u kočky může mít mnoho důvodů. Nejčastěji kočka vrní, aby projevila svou radost. Například vrní, když se mazlí se svým majitelem, který ji hladí nebo oba společně leží na gauči. Kočky vrní také při konzumaci jídla a nebo když se seznámí s jinou kočkou.
Pozor, kočka může ale vrnět i v případě, že se ocitla v ohrožení a reguluje tak svůj strach.
Některé studie prokazují, že kočičí vrnění je ozdravné nejen pro kočku, ale také i pro člověka. Frekvence vrnění dokáže kočku rychleji uzdravit, pokud je zraněná. Vrnění stimuluje svaly a tím podporuje růst a pevnost kostí. Vrnění člověka dokáže zbavit stresu a dokonce snížit krevní tlak, proto jsou kočky součástí Felinoterapie.
I když jste možná od svých babiček nebo dědečků slýchali, že kočce nedávali nic jiného než rohlík a mléko, nedávejte jim ho. Kočka by skutečně mléko pít neměla, konzumace mléka jí může ublížit. Kočky jsou masožravci a mají specifické trávení. To způsobuje, že není schopna zpracovat bílkovinu kravského mléka. Můžete jí tím způsobit průjmy, bolesti, hubnutí, nebo ji dehydratovat, což může být nejen u malých koťat fatální. Řada lidí toto vůbec netuší. Pokud máte doma malá koťata, lze v obchodech pořídit náhražku mateřského mléka, které je vhodné především pro odchov koťat.
Syrové maso dejte kočce pouze pokud prošlo mrazem. Zmrazením se zbavíte parazitů a bakterií, které by v mase mohly být. Nedávejte kočce tučné maso, například vepřové, protože by mohlo obsahovat zárodky tasemnice. Zárodky tasemnice se ničí varem. Pro kočky je nevhodné i jakékoliv kořeněné, slané a smažené lidské jídlo.
Kočky jsou zvyklé spát po dlouhou dobu během dne. Divoké kočky potřebují spát, aby si ušetřily energii na lov a zabíjení své kořisti. I když kočky domácí nemusí lovit, tento instinkt u nich přetrval. Kočky spí až 16 hodin denně v krátkých intervalech, které se střídají mezi podřimováním a hlubokým spánkem. Některé kočky, zejména starší, mohou spát až 20 hodin denně. Jsou také soumrační tvorové, což znamená, že jsou nejaktivnější za svítání a za soumraku, takže je pravděpodobnější, že je uvidíte spát po celý den.