Kočky, které jsou starší více než 12 měsíců jsou považovány za dospělé.
Pokud jste někde našli dospělou kočku, mějte na paměti, že nebude snadné si ji domestikovat pokud dříve
nebyla v kontaktu s člověkem. Pokud máte v okolí divokou kočku, podívejte se na stránku o
divokých kočkách.
Pokud ale máte dospělou a socializovanou kočku u vás v domácnosti, je tato stránka právě
pro vás. Zde naleznete vše, co byste měli znát.
Než se rozhodnete pořídit si kočku, ujistěte se, že máte předem pořízenou výbavu. Mezi tyto věci patří:
BEZPEČÍ = Více v sekci BEZPEČÍ.
ZAJIŠTĚNÍ POHODLÍ = Pelíšky, kukaně, deky nebo polštáře. Více v sekci POHODLÍ.
NÁDOBY NA JÍDLO A VODU = Vhodné jsou keramické, nerezové nebo skleněné
misky, nikoliv plastové. Více v sekci STRAVA.
KOČIČÍ TOALETA A STELIVO = Nekrytá či krytá toaleta, hrudkující
splachovatelné stelivo. Více v sekci HYGIENA.
KLEŠTĚ NA DRÁPKY, KARTÁČ = Více v sekci HYGIENA.
HRAČKY = Škrabadla, hračky, tunely. Více v sekci ZÁBAVA.
JÍDLO = Kočky upřednostňují konzervy před suchými granulemi. Více v
sekci STRAVA.
PŘEPRAVKA = Slouží jak k přepravě k veterináři, tak i jako zdroj
bezpečí. Více v sekci POHODLÍ.
Pokud vlastníte kočku, která se pohybuje venku, je vhodné zajistit, abychom ji v případě že se ztratí byli
schopni nalézt.
Pořiďte kočce mikročip. Buďto ve formě implantátu pod kůži, nebo ID čipu
na obojku.
Další možností je obojek se známkou. Na jmenovce se udává jméno kočky, adresa nebo telefonní číslo na
majitele.
Nezapomeňte, že kočky musí mít obojek s bezpečnostní přeskou, aby se jim v případě, že by se za něj někde
pověsily, mohl rozepnout.
Seznam potravin, které kočce nedávejte, jsou pro ně toxické:
ALKOHOL, potraviny obsahující KOFEIN, ČOKOLÁDA, XYLITOL, ČESNEK a CIBULE, potraviny obsahující KVÁSEK nebo
JEDLOU SODU, MLÉČNÉ VÝROBKY, HROZNY nebo ROZINKY, KOŘENÍ a SŮL, ESENCIÁLNÍ OLEJE
Potraviny, které můžete podávat pouze v malém množství: TUK, SYROVÉ RYBY a TUŇÁK (při nadměrné konzumaci
může dojít k otravě)
Mnoho rostlin obsahuje dráždivé složky: způsobují záněty kůže, úst, žaludku nebo poškození ledvin či srdce.
Domestikované kočky nepoznají, které rostliny toxické jsou a které ne. Nevystavujte kočky těmto rostlinám:
LILIE, KAKTUSY, TULIPÁNY, HYACINTY, BOROVICE, RODODENDRONY, OLEANDRY, BŘEČŤANY, KONOPÍ a další...
KABELY = zamezte přístupu k jakýmkoliv kabelům
PLASTY, PLASTOVÉ TAŠKY = nebezpečí udušení
ČISTÍCÍ PROSTŘEDKY A CHEMIKÁLIE
LÉKY
OSTRÉ PŘEDMĚTY
OTEVŘENÁ OKNA = pořiďte si sítě na okna
OTEVŘENÝ OHEŇ
Vytvořte v domácnosti pro kočku zázemí, ve kterém se mohou cítit v bezpečí.
PELÍŠKY = Kočky milují odpočinek a spánek. Připravte pro ně pohodlné pelíšky, kde si vaše kočka bude moct odpočinout. Dobré je mít pelíšky zřízené u okna, kam bude část dne dopadat sluneční svit.
SKRÝŠE = Poskytněte místo, kde se kočka může ukrýt. Jsou pro to vhodné kukaně – zakryté pelíšky s otvorem.
Peněžně nenáročnou variantou může být také kartonová krabice, vystlaná dekou.
ŠKRABADLA = Škrabadla slouží jako zdroj odpočinku, ale zároveň i uspokojí kočičí škrábání. Některé kočky upřednostní vyšší kočičí škrabadla, po kterých mohou lézt.
PŘEPRAVKY = Mohou posloužit jako zdroj pohodlí a bezpečí, obzvláště po prvním příjezdu do domácnosti.
VÝBAVA = Nechte vaší kočce veškeré nezbytnosti v dosahu. Zajistěte snadný přístup ke kočičímu WC a také k miskám.
HRAČKY = Pokud je vaše domácí kočka přes den sama doma, poskytněte ji několik hraček, aby byla aktivní a měla zdroj zábavy, zatímco vy budete pryč.
Kočku je důležité naučit správným hygienickým návykům, k tomu patří i osvojení chodit na kočičí toaletu. Pokud máte více koček, pořiďte jim minimálně dvě toalety. Taková toaleta by zpočátku měla být otevřená, bez příklopu a snadno přístupná. Kočka musí být schopna se v bedýnce otočit a zvládnout přelézt její okraj. V čase, kdy vaše kočka zvládá chodit na toaletu bez problémů, můžete pořídit i příklop s dvířky. Toalety je nejvhodnější umístit do rohu nebo místa, které je snadno přístupné.
Do toalety musíte pořídit vhodné stelivo.
Stelivo by nemělo obsahovat žádné toxické a nebezpečné složky. Není nutné mít stelivo obsahující parfemaci, agresivní chemikálie a ani nemusí být hrudkující. Tyto kritéria by měla splňovat steliva pro koťata, avšak dospělým kočkám nijak neuškodí. Obzvláště pokud kočka není naučená na toaletu, je lepší vybrat přírodní stelivo na bázi pelet a bez parfemace, u kterého je menší pravděpodobnost vdechnutí, pozření nebo podráždění.
Kočičí toaletu musíte udržovat stále čistou, každodenní čištění je nutností. Pokud to ovšem nestíháte, zkuste zvážit koupi samočistící toalety.
Kočky jsou co se hygieny týče převážně samostatná, ale při větším znečištění se může stát že budeme muset zasáhnout. Nečistoty uší lze odstranit pomocí vlhkého vatového tamponu nebo přípravkům k tomu určeným. Uši čistíme maximálně jednou za tři měsíce nebo na pokyn veterináře, nadbytečné čištění může vést k podráždění.
Oči čistíme v případě, že se kočce zanáší ospalky. Nejvhodnější je na otírání okolí očí vlhký vatový tampon namočený v čisté vodě. Pokud máte podezření, že má vaše kočka v oku zánět, kontaktujte veterináře.
Ve volné přírodě si kočky obvykle čistí zuby žvýkáním kostí nebo trávy, ale domácí kočky za to často nemají vhodnou náhradu. Proto je důležité, abyste kočkám čistili zuby alespoň jednou denně (nebo také minimálně jednou týdně). Pokud vaše kočka není na čištění zubů zvyklá, začněte pozvolna, do ničeho ji nenuťte. Zdravé zuby by měly být bílé, čisté a nepoškozené. V obchodech můžete zakoupit přípravky a různé sady pro čištění zubů vaší kočky, nepoužívejte běžné prostředky a zubní pasty. Nechávejte zuby vaší kočky kontrolovat veterinářem.
Kočky si zkracují drápy pomocí škrabadel, nebo v horším případě i škrábáním vašeho nábytku, pokud doma žádná škrabadla nemáte. I přes to je ale lepší jim s údržbou drápů pomoci. Kočky, které jsou zvyklé na pobyt venku, si pravidelně brousí drápy například o kmeny stromů, ale kočky doma to mají s údržbou složitější. Drápky by se neměly při chůzi zasekávat nebo zadrhávat.
Kočičí drápky lze zkrátit kleštičkami pro to přímo určené. Pro uklidnění můžete kočku opatrně zabalit do ručníku s tím, že ji venku necháte pouze tlapku, na které drápy zkracujete. Dráp zastřihnete tam, kde končí červená linie, kudy proudí krev. Jemně stiskněte polštářky, z pouzdra vyjede drápek a vy už jen kousek pod červenou linií zastřihnete. Pokud si na stříhání sami netroufnete, je vhodné vyhledat pomoc veterináře. Pokud špatně vypočítáte střih a kočka začne krvácet, čímkoliv jemně položeným na konec drápku zastavte krvácení, poté vydezinfikujte ranku vhodným přípravkem.
V některých zemích se kočkám nechávají chirurgicky odstranit drápy, aby nemohly škrábat nábytek. Avšak takové procedury jsou nehumánní a pro kočku bolestivé a nepřirozené.
Kočku není potřeba mýt, pokud není například od bahna nebo jiných nečistot, jelikož se umývají sami. Jestliže má vaše kočka blechy, je potřeba ji omýt přípravkem k tomu určeným. Dále také starší nebo kočky s vyšší hmotností mohou mít problém s udržováním čisté srsti. Kočky bez srsti je naopak třeba pravidelně mýt jednou týdně.
Kočku koupejte v případě, že je v klidu. Před koupelí je vhodné srst vyčesat kartáčem, aby se odstranily přebytečné chlupy. Do vany vložte podložku nebo ručník, aby kočka mohla na povrchu pevně stát. Napusťte vanu na dotek snesitelnou, vlažnou vodou. Stačí malé množství vody, kočka ve vaně nemusí plavat. Vložte opatrně kočku do vany. Možná bude nutné, aby ji ve vaně někdo přidržoval, pokud na koupání není zvyklá. Nepouštějte vodu, raději použijte nádobku a opatrně s ní kočku polévejte. Klasické lidské šampony nejsou pro kočku bezpečné, proto použijte šampon speciálně pro kočky. Při nanášení šamponu se vyhněte tváři, očím a uším. Šampon nezapomeňte opláchnout. Pokud potřebujete kočce umýt obličej, použijte žínku s vodou. Nakonec nezapomeňte kočku důkladně osušit ručníkem, a ponechejte je v teple dokud jejich srst plně neuschne.
Kočky s dlouhou, jemnou nebo kudrnatou srstí vyžadují každodenní kartáčování, aby se jejich srst nezacuchala, zejména kolem uší nebo na zadní straně nohou. Kočky s krátkou srstí mohou vyžadovat méně časté kartáčování. Kartáčování také podporuje růst srsti a prevenci lůpů. Při kartáčování příliš netlačte, abyste kočku nezranili. Dlouhosrsté kočky potřebují kartáčovat denně, krátkosrsté alespoň jednou týdně.
Kočky jsou masožravci, takže k optimálnímu zdraví potřebují zdroj živočišných bílkovin. Pořiďte kvalitní krmivo pro kočky vhodné pro jejich věk a zdraví. Pokud je to nutné, promluvte si se svým veterinářem, než se rozhodnete, čím svou kočku krmit, protože může posoudit její zdravotní stav a také zajistit, že ji krmíte správným druhem potravy. Kočky nejsou schopné přežít na veganské stravě. Musí mít maso, aby získali živiny, které potřebují.
I když je naprosto přijatelné krmit svou kočku komerčním suchým nebo mokrým krmivem, můžete své kočce nabídnout rozmanitost stravy tím, že ji budete krmit vařeným nebo syrovým čerstvým masem. Mnoho koček také miluje ryby. Není to však přijatelné krmivo pro každodenní krmení. Ryby obsahují vysoké hladiny mastných kyselin, které mohou u koček vést k nedostatku vitamínu E a následným bolestem. Kvalitní krmivo by nikdy nemělo obsahovat cukry. Také by měli obsahovat vysoký podíl čistého masa (nejlépe 50 procent a více), menší množství hodnotných vnitřností (50 procent a méně) a nejlépe žádné rostlinné složky nebo minimální množství. Množství krmiva, které vaše kočka potřebuje, bude záviset na její hmotnosti, velikosti a věku.
Nejlepší voda pro vaši kočku k pití je filtrovaná voda. Můžete použít filtr na kohoutku nebo pořídit fontánu na vodu pro kočky, která má filtr zabudovaný. Pokud filtr pravidelně vyměňujete, je to pro vaši kočku ta nejlepší voda. Je také vhodné dávat kočce čerstvou vodu každý den. Pokud není zbytí, dávejte kočce klasickou nefiltrovanou vodu, a udržujte ji neustále čistou.
Co se týče nádob, keramické nebo nerezové nádobí je pro kočky tou nejlepší volbou. Plastové misky mohou pohlcovat pachy a odradit kočky od jídla nebo pití. Vždy zkontrolujte misky, zda nejsou poškrábané nebo prasklé, mohly by obsahovat bakterie nebo poranit kočičí tlamu.
Dospělou kočku byste měli vzít na prohlídku alespoň dvakrát ročně. Tyto návštěvy se obvykle skládají z kontroly očí, zubů, uší a očkování. Očkování kočky v České republice není povinné. S ohledem na zdraví zvířete by však měly být chráněny před infekčními chorobami, které jsou zdraví škodlivé a dokonce je mohou ohrozit i na životě. To platí i pro kočky, které se pohybují pouze doma. Váš veterinář vám může doporučit očkování proti následujícím nemocem: PANLEUKOPENIE, KALCIVIRÓZA, FARYNGITIDA, LARYNGITIDA, PSINKA, VZTEKLINA, CHLAMYDIE, LEUKÉMIE
Dbejte na to, aby vaše kočka byla před očkováním odčervena.
JE AKTIVNÍ
NEMÁ PROBLÉMY PŘIJÍMAT POTRAVU
NEZVRACÍ
NEMÁ PROBLÉM S VYPRAZDŇOVÁNÍM
NEPROJEVUJE ZNÁMKY NEMOCI (KÝCHÁNÍ, KAŠEL...)
NEVYKAZUJE ZNÁMKY BOLESTI
Hračky pro kočky jsou skvělým způsobem, jak zabránit tomu, aby se vaše kočka nenudila. Hraní je nejen zábava, ale také skvělá forma cvičení. Míčky, myšky a hračky z peříček povzbudí vaši kočku ke cvičení, zatímco hračky plněné šantou nebo kozlíkem mohou být příjemným zážitkem. Interaktivní hraní je pro kočky vděčným způsobem, jak využít své přirozené lovecké dovednosti a také pomáhá s utužením vzájemného pouta.